Niezwykle komfortowe meble wykonane z technorattanu od lat cieszą się coraz większym powodzeniem. Ich fenomen polega nie tylko na nowoczesnej i niepowtarzalnej stylistyce – to idealny materiał do wszelkich zewnętrznych aranżacji, który z powodzeniem sprawdza się zarówno w zastosowaniach domowych, jak i komercyjnych. Mimo iż technorattan z natury cechuje się wysoką wytrzymałością, warto poznać wszelkie tajniki dotyczące jego systematycznej konserwacji, tak aby cieszyć się jak najdłużej jego nienagannym wyglądem oraz unikalnymi właściwościami.
Fotele technorattanowe: O technorattanie słów kilka
Czym tak naprawdę jest technorattan, zwany także eco-rattanem lub rattanem syntetycznym? Jego pierwowzorem jest tradycyjny rattan, czyli surowiec wytwarzany z tropikalnych drzew, najczęściej pochodzenia azjatyckiego. Ten odpowiednik polskiej wikliny od wieków używany był do wyplatania mebli, koszy oraz przeróżnych domowych akcesoriów. Produkty wytwarzane z rattanu posiadały wiele zalet, niestety jednak nie szły one w parze z trwałością materiału. Sytuacja ta uległa zmianie wraz z wynalezieniem technorattanu, który możemy nazwać ulepszoną wersją klasycznego surowca i produktem w 100% stworzonym przez człowieka. Technorattan to produkt w pełni ekologiczny i pozbawiony substancji toksycznych – jego produkcja nie powoduje żadnych szkód dla naturalnego środowiska, a w dodatku podlega on całkowitemu recyklingowi. Najważniejszy składnik technorattanu to wzmocnione włókno polietylenowe lub poliuretan o dużej gęstości. Proces wyplatania mebli i przeróżnych akcesoriów zarówno z rattanu, jak i technorattanu, wygląda podobnie – najczęściej odbywa się on ręcznie, z wykorzystaniem specjalnych metalowych stelaży.
W przeciwieństwie do swojego słynnego przodka, technorattan charakteryzuje się jednak o wiele lepszymi właściwościami – wzorowane na rattanie naturalnym włókno cechuje się większą elastycznością, jest wodoodporne, a co najważniejsze – o wiele bardziej wytrzymałe na działanie różnego rodzaju warunków atmosferycznych, w postaci deszczu czy też promieniowania UV. Materiał ten nie traci swojego pierwotnego kształtu, nie ulega pęknięciom ani puchnięciom, nie odkształca się na skutek obciążeń, a jego kolory nie blakną. Dlatego też wszelkie rozwiązania z technorattanu od lat z upodobaniem stosowane są przez wielu projektantów zajmujących się zewnętrznymi aranżacjami – w połączeniu z aluminium, stanowią one idealne rozwiązanie dla wszystkich osób poszukujących wytrzymałych, a przy tym niezwykle stylowych mebli przeznaczonych do „przydomowego” relaksu pod gołym niebem. Meble z technorattanu za sprawą swojego niepowtarzalnego designu, coraz częściej wykorzystywane są także jako element wystroju punktów gastronomicznych, firm oraz innych obiektów publicznych.
Stoliki, krzesła i fotele technorattanowe – jak dbać o technorattan?
Wysokiej jakości fotele technorattanowe i inne meble z technorattanu bez wątpienia nie są inwestycją na jeden sezon – dzięki ich właściwościom, możemy cieszyć się nimi nawet przez kilkanaście lat. Z pewnością jednak wielokrotnie zastanawialiśmy się jak sprawić, by meble, krzesła lub fotele technorattanowe zachowały swój urok jak najdłużej. Pomijając fakt, że w czasie wiosenno-letniego sezonu niejednokrotnie wystawione są one na działanie niesprzyjających warunków pogodowych, często narażone są także na różne zabrudzenia – pozostałości po ogrodowym grillu w postaci plam po jedzeniu lub napojach, ślady pozostawione przez ptaki lub zwierzęta domowe i wiele innych. W tym momencie jednak ujawniają się kolejne zalety technorattanu – w przeciwieństwie do mebli ogrodowych wykonanych z innych materiałów, nie jest on szczególnie wymagający pod względem pielęgnacyjnym, co sprawia, że jest niezwykłe łatwy do utrzymania w czystości.
Technorattan jest praktycznie plamoodporny – znajdujący się na nim brud pozostaje na powierzchni nie wnikając w głąb syntetycznych włókien, dlatego do codziennego przecierania i usuwania niewielkich zabrudzeń, wystarczy najzwyklejsza, miękka ściereczka zwilżona ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub innego detergentu. Pamiętajmy, aby do czyszczenia foteli z technorattanu nie używać mocnych środków chemicznych w postaci wybielaczy, rozpuszczalników, kwasów ani szorstkich materiałów, które mogą zetrzeć powierzchnię technorattanu. W przypadku mocniejszych zabrudzeń możliwe jest także skorzystanie z silniejszego strumienia wody lub z wielu dostępnych na rynku preparatów przeznaczonych do konserwacji syntetycznego rattanu. Po zakończeniu czyszczenia wystarczy przetrzeć mebel suchą szmatką lub pozostawić na słońcu do wyschnięcia. Niezwykle istotną kwestią jest także odpowiednie przechowywanie mebli technorattanowych po zakończeniu sezonu.
Tutaj do głosu dochodzi kolejny, niezwykle praktyczny atut wszelkich mebli wykonanych z technorattanu – za sprawą swojej konstrukcji oraz łączonych modułów, możliwe jest ich sztaplowanie, czyli składanie na stos, co pozwala na znaczną oszczędność miejsca przy przechowywaniu oraz ułatwia ich przenoszenie i montaż. Miejscem, które zapewni im bezpieczny, pozbawiony wilgoci odpoczynek bez wątpienia będzie garaż, strych lub piwnica. Jeśli jednak nie posiadamy takiego pomieszczenia lub nie dysponujemy w nim wolnym miejscem, warto zakupić pokrowce do mebli wykonane z wodoodpornej i mrozoodpornej tkaniny.
Siedziska w postaci kanap, krzeseł z technorattanu lub foteli technorattanowych często wyposażone są także w poduszki, którym także warto poświęcić chwilę uwagi – mimo że wielu producentów dba o ich odpowiednie zaimpregnowanie, w czasie opadów warto przykryć je pokrowcem lub po prostu schować przed deszczem. Idealnym miejscem do ich przechowywania może być np. skrzynia ogrodowa. Większość poduszek posiada zazwyczaj zdejmowane poszewki, które możemy bez problemu wyprać w pralce automatycznej.
Podsumowując, technorattan jest niezwykle „wdzięcznym” i łatwym o w obsłudze materiałem – przy odpowiednim traktowaniu, wykonane z niego meble zostaną z nami na długo, będąc efektowną ozdobą miejsca naszego wypoczynku na świeżym powietrzu.