Na co zwracać uwagę kupując parasol ogrodowy?

Kategoria: Blog

Parasol to istotny element wyposażenia ogrodowego do relaksu w letnie dni. Parasole ogrodowe mają za zadanie chronić nas nie tylko przed nadmiarem słońca, ale również deszczem czy spadającymi liśćmi. Podpowiadamy, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę, wybierając idealny parasol ogrodowy.

Z jakiego materiału powinien być wykonany parasol ogrodowy?

Głównym zadaniem parasola ogrodowego jest ochrona przed słońcem osób znajdujących się pod nim. Należy więc zwrócić uwagę przede wszystkim na materiały, które cechują się jak największą naturalną zdolnością odbijania promieni UV. Doskonale sprawdza się m.in. poliester czy inne materiały syntetyczne. Z całą pewnością nie spełnią swojej funkcji materiały naturalne, takie jak np. bawełna.

Warto też wziąć pod uwagę kolor parasola i to nie tylko ze względów estetycznych. Najczęściej wybierane są jasne odcienie, które odbijają promienie słoneczne. Z drugiej strony ciemne parasole mogą zapewniać znacznie większą ilość cienia.

Solidna i trwała konstrukcja parasola ogrodowego

Konstrukcja parasola ogrodowego powinna być trwała, wytrzymała i wykonana z dobrej jakości materiału. Nie powinna jednak cechować się zbyt dużą wagą, gdyż parasole bardzo często są przenoszone z miejsca na miejsce. Lekki parasol będzie po prostu bardziej mobilny.

Jeśli konstrukcja nie będzie solidna, niestety nasz parasol może przetrwać tylko jeden sezon. Pamiętajmy, że parasole ogrodowe bardzo często są narażone np. na silne podmuchy wiatry, ulewy, a także różnorodne uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli nie będą odpowiednio wytrzymałe, szybko ulegną zniszczeniu, staną się nieprzydatne, a my będziemy zmuszeni do kupna nowego modelu. Lepiej więc zainwestować w jeden solidny i sprawdzony parasol niż kilka wątpliwej jakości.

Co więcej, niestabilny parasol może stanowić zagrożenie dla osób znajdujących się pod nim. W momencie nieoczekiwanego pochylenia lub złamania parasola nietrudno będzie o uszkodzenia ciała, zwłaszcza oczu.

Konstrukcja parasoli ogrodowych najczęściej jest metalowa, ale nie mniej popularne są też drewniane. Jak się jednak okazuje, uszkodzeniom najczęściej ulegają parasole, które w całości są wadliwe — niezależnie od tworzywa, z jakiego wykonano konstrukcję. Podczas zakupu odpowiedniego modelu warto więc zwrócić uwagę m.in. na jakość wykończenia, stabilność połączenia poszczególnych elementów itp.