Wyposażenie baru: estetyka

Nie jest tajemnicą, że równie ważną jak sala jadalna częścią restauracji jest jej bar. To miejsce, w którym można przycupnąć na moment i raczyć się kawą, napojem czy drinkiem. Klient wchodząc do restauracji widzi stoły, krzesła, dekoracje i nakrycia, oświetlenie, zastawę i menu. Ale jego wzrok skieruje się również w stronę baru, być może, by wypić przy nim niewielki aperitif lub prozaicznie, by zagadnąć o coś barmana.

Kategoria: Blog

Nie jest tajemnicą, że równie ważną jak sala jadalna częścią restauracji jest jej bar. To miejsce, w którym można przycupnąć na moment i raczyć się kawą, napojem czy drinkiem. Klient wchodząc do restauracji widzi stoły, krzesła, dekoracje i nakrycia, oświetlenie, zastawę i menu. Ale jego wzrok skieruje się również w stronę baru, być może, by wypić przy nim niewielki aperitif lub prozaicznie, by zagadnąć o coś barmana. To tu (i w kuchni, rzecz jasna!) toczy się życie restauracji, tu spotykają się ciekawscy goście, tu przesiadują stali bywalcy, tu wreszcie gromadzą się kelnerzy, przegrupowując się do dalszej pracy. Dobrze urządzony bar musi mieć więc godną i czytelną oprawę oraz być funkcjonalny, by pomagał w pracy obsłudze restauracji. Powinien być elegancki i dumnie prezentować swe bogate wnętrze, stąd konieczność prezentacji zgromadzonych tam alkoholi w stylowym barku lub na wyszukanych półkach. Do tego gra świateł – zapewni subtelną, nieco dyskretną atmosferę, ale i podświetli co szlachetniejsze trunki. A z drugiej strony – trzeba za kontuarem pomieścić różne instalacje, urządzenia i akcesoria barmańskie, trzeba też brać pod uwagę dostępną przestrzeń oraz ilość pracowników obsługujących bar. Kontuar powinien więc zasłaniać tyle, ile trzeba, ale i stanowić dopełnienie tego, co widzą oczy klienta. Wewnętrzne blaty powinny być umiejscowione na wysokości około 90 cm, zewnętrzne zaś, czyli te, przy których siadają goście – około 120 cm. A skoro już mowa o siedzeniu…

Hokery barowe – jakie są dobre?

Bar jest wyjątkowo magnetycznym miejscem, goście lubią przy nim siedzieć nieraz godzinami. Jeżeli już siadają, chcą czuć się komfortowo. Stąd potrzeba wyposażenia baru w specjalne stołki, czyli popularne hokery barowe. Nie obejdzie się  bez nich żaden bar! Jak je dobrać, aby zachęcić gości do przebywania przy barze? Hokery barowe powinny wpisywać się w stylistykę całej restauracji, ale nawiązywać też do baru, w którym królują z reguły stal (lodówki, urządzenia) i szkło (główne wyposażenie baru). Dobrze, jeśli hokery są gustowne, wytrzymałe i stabilne, siedzi się przecież na nich na dosyć sporej wysokości. Przyjęło się, że różnica wysokości pomiędzy barem a siedziskiem hokera to jakieś 30 cm, tyle też wynosi dystans od baru, co pozwoli gościom na swobodę ruchów i względnie łatwy dostęp do baru. Czasem lepiej jest zrezygnować z większej ilości hokerów barowych, żeby goście i obsługa mieli łatwiejszy dostęp do baru, usprawni to i pracę ekipy, i odbiór napojów przez spragnionych gości!