Kilka informacji na temat drewnianych mebli ogrodowych

Kategoria: Blog

krzesła w ogrodzie

Drewniane meble ogrodowe cieszą się niezwykłą popularnością wśród posiadaczy domów jednorodzinnych. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim fakt, że drewno to materiał charakteryzujący się niezwykłą wytrzymałością i elegancją.

Wady i zalety drewnianych mebli ogrodowych

Meble ogrodowe wykonane z drewna to rozwiązanie, które sprawdzi się doskonale w większości przydomowych ogrodów. Drewno zaliczane jest do grupy materiałów pochodzenia naturalnego, dzięki czemu doskonale komponuje się z ogrodową zielenią. Drewniane meble można ustawić nie tylko na różnorodnych powierzchniach utwardzanych, ale również bezpośrednio na trawniku. Decydując się na zakup tego typu rozwiązań, warto zdawać sobie sprawę, że drewno to materiał wymagający odpowiedniej pielęgnacji. Nieodpowiednio konserwowane, staje się wyjątkowo wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne i wymaga nieustannej pielęgnacji. Należy również pamiętać, że solidne drewniane meble ogrodowe charakteryzują się dużą wagą, dlatego jeżeli musimy często składać krzesła i stół, to powinniśmy być przygotowani na to, że nasz kręgosłup to odczuje.

O czym pamiętać podczas zakupu drewnianych mebli ogrodowych?

Wybierając drewniane meble ogrodowe, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego zostały wykonane. Najtrwalsze są te, które wyprodukowane zostały z drewna egzotycznego pochodzącego z lasów tropikalnych. Szacuje się, że takie meble mogą służyć swoim właścicielom nawet do dwudziestu pięciu lat, a odpowiednio pielęgnowane jeszcze dłużej. Meble ogrodowe produkowane z drewna krajowego, tj. dębu, buku, sosny, świerku, brzozy czy robinii są o wiele mniej trwałe. Zazwyczaj wytrzymują o połowę krócej i wymagają większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Drewno, zwłaszcza takie, które narażone jest na nieustannie działanie czynników atmosferycznych, wymaga regularnej konserwacji. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczne oleje, impregnaty oraz lakiery. Dzięki nasączaniu drewna olejem woda nie jest w stanie wniknąć w głąb jego struktury, a co za tym idzie, nie uszkadza jej. Warto również wspomnieć, że niektóre dostępne na rynku oleje posiadają właściwości grzybobójcze.